لوگو دکتر سپیده فاضلی
تزریق ژل
۷ دقیقه
تزریق ژل

تزریق ژل

آنچه می خوانید...

تزریق ژل یکی از پرطرفدار ترین روش های زیبایی است که به منظور حجم دهی و فرم دهی به نواحی مختلف صورت و بدن انجام می شود. همچنین یک روش ایمن است که به دلیل ایجاد نتایج فوری و مطلوب، متقاضیان زیادی دارد.

تزریق ژل از مزایا و کاربردهای فراوانی برخوردار است و میتواند برای نواحی مختلفی استفاده شود.با افزایش سن و کاهش تولید فاکتورهای جوانساز در پوست، پوست حجم خود را از دست داده و دچار چین و چروک و افتادگی می شود.

تزریق ژل یکی از بهترین روش های زیبایی برای رفع چین و چروک، جوانسازی و حجم دادن به نواحی مختلف است. این روش اگر به درستی انجام شود عوارض خطرناکی ندارد و میتواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.

تزریق ژل

تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل یکی از روش های زیبایی ایمن است که برای حجم دهی، فرم دهی و جوانسازی صورت و اندام استفاده می شود. پوست طی روند پیری و افزایش سن، دچار افتادگی شده و حجم خود را از دست می دهد. تزریق ژل در واقع با حجم دهی به پوست، میتواند چین و چروک و افتادگی پوست را از بین ببرد.

همچنین این روش زیبا سازی علاوه بر جوانسازی، برای موارد بسیاری مانند لیفت ابرو، حجم دهی به لب، حجم دهی به دست ها و سایر اندام بدن نیز کاربرد دارد که در ادامه بطور کامل به آن خواهیم پرداخت.

تزریق ژل با وارد کردن ژل و فیلر های مخصوص به پوست و بافت ناحیه مورد نظر انجام می شود. طی این روش ممکن است از انواع مختلف فیلر استفاده شود. از رایج ترین فیلر های استفاده شده در تزریق ژل میتوان به فیلر هیالورونیک اسید، فیلر کلاژن، پلی لاکتیک اسید و هیدروکسی آپاتیت کلسیم اشاره کرد.

فیلر ها از نظر ماندگاری به ۳ دسته تقسیم می شوند:

 • ژل موقت: ژل های موقت معمولا ایمن تر و رایج تر هستند و بعد از مدتی جذب بافت بدن می شوند. ژل های موقت معمولا شامل هیالورونیک اسید، کلاژن و چربی بدن است که برای حجم دهی به نواحی مختلف بدن استفاده می شوند.
 • ژل نیمه دائم: فیلر های نیمه دائم بیشتر برای پر کردن خطوط عمیق صورت مانند خط لبخند استفاده میشوند.
 • ژل دائم: فیلر های دائم معمولا توسط بدن جذب نمی شوند و تخلیه آنها ممکن نیست. استفاده از این نوع ژل معمولا به افراد توصیه نمی شود.

کاربرد تزریق ژل

تزریق ژل موارد بسیاری را شامل می شود و میتواند برای حجم دهی و فرم دهی به نواحی متخلف صورت و بدن استفاده شود. مهم ترین کاربرد های تزریق ژل شامل موارد زیر است:

 • حجم دهی به صورت و رفع چین و چروک
 • پر کردن خطوط عمیق صورت مثل خط اخم و لبخند
 • فرم دهی و حجم دهی به لب
 • فرم دهی به زوایای صورت و گونه
 • از بین بردن گودی و تیرگی زیر چشم
 • حجم دهی به اندام مانند سینه، باسن، ران و دست
 • جوانسازی و رفع چین و چروک روی دست

نواحی تزریق ژل

ژل و فیلر را میتوان جهت جوانسازی و فرم دهی به نواحی متفاوتی از صورت و بدن تزریق کرد. ژل یا فیلر در واقع با پر کردن گودی و نواحی کم حجم ناحیه مورد نظر، حجم آن ناحیه را افزایش داده و فرم آن را بهبود میدهد.

تزریق ژل به صورت:

تزریق ژل به صورت به منظور جوانسازی پوست صورت و حجم دهی به آن انجام می شود. صورت ممکن است در اثر افزایش سن یا عوامل دیگر، چربی خود را از دست بدهد و حالت افتاده پیدا کند. با تزریق ژل میتوان نواحی کم حجم صورت را پر کرد و چین و چروک و افتادگی پوست را بهبود بخشید. تزریق ژل به صورت، پر کردن خط خنده، خط اخم و خطوط پنجه کلاغی را شامل میشود.

تزریق ژل به اطراف چشم

تزریق ژل به اطراف چشم:

علاوه بر چین و چروک اطراف چشم، ناحیه زیر چشم بسیاری از افراد نیز گود و تیره است و این موضوع در شادابی چهره آنها تاثیر می گذارد. با تزریق ژل به ناحیه زیر چشم، گودی زیر چشم کاهش پیدا کرده و تیرگی آن بهبود پیدا می کند.

تزریق ژل به لب:

یکی از پرطرفدار ترین انواع تزریق ژل، تزریق ژل به لب است. بسیاری از افراد خواهان لب های حجیم و زیبا هستند و با استفاده از تزریق ژل و فیلر به لب، به ظاهر ایده آل خود دست پیدا میکنند. به منظور حجم دهی و اصلاح فرم لب، از تزریق ژل استفاده می شود.

تزریق ژل به لب

تزریق ژل به گونه و چانه:

نوع دیگر تزریق ژل برای گونه و چانه و به منظور فرم دهی به صورت استفاده میشود. تزریق ژل یکی از بهترین روش ها برای افزایش حجم و برجسته کردن استخوان گونه است. به کمک تزریق ژل به چانه نیز می توان فرم چانه را اصلاح کرد و زوایای صورت را بهبود بخشید.

تزریق ژل به بینی:

یکی از راهکاری های پرطرفدار تزریق ژل به بینی است و بسیاری از افراد می توانند با استفاده از آن بدون نیاز به جراحی فرم بینی خود را اصلاح کنند. تزریق ژل برای رفع قوز بینی، متقارن کردن بینی و بهبود افتادگی بینی کاربرد دارد.

تزریق ژل به اندام:

مهم ترین نواحی مناسب برای تزریق ژل شامل سینه، باسن، ران، دست و بازو است. در واقع تزریق ژل به بدن برای حجم دهی، فرم دهی و بهبود سلولیت انجام می شود. تزریق ژل به دست نیز بسیار پرطرفدار است و به کمک آن می توان به قسمت رویی دست حجم بخشید و چین و چروک های آن را برطرف کرد.

چگونگی تزریق ژل

پیش از تصمیم گیری برای تزریق ژل، ابتدا لازم است تا فرد توسط پزشک ویزیت و در مورد ناحیه مورد نظر و شرایط فرد برنامه ریزی شود. طی روند تزریق ژل، نواحی مورد نظر برای تزریق مشخص شده و از بی حسی موضعی استفاده می شود. سپس ژل یا فیلر به کمک یک سوزن ظریف به زیر پوست و بافت ناحیه مورد نظر تزریق شده و روند حجم دهی و فرم دهی صورت می گیرد.

کاندیدای مناسب تزریق ژل

تزریق ژل در واقع یک امر سلیقه ای است و افرادی که دوست دارند در صورت یا اندام خود تغییر ایجاد کنند و فرم آن را بهبود دهند می توانند از این روش استفاده کنند. بهترین کاندیدا برای تزریق ژل:

 1. افرادی که از سلامت جسمانی برخوردار هستند
 2. افرادی که بیماری زمینه ای قابل توجه ندارد
 3. افرادی که سابقه آلرژی و حساسیت های خاص را ندارند
 4. افرادی که از نتایج تزریق انتظار منطقی دارند

توجه کنید که افرادی که به دیابت، بیماری های پوستی خاص مانند لوپوس و مشکلات انعقادی مبتلا هستند یا سابقه حساسیت به ژل لیدوکائین را داشته اند ممکن است برای تزریق ژل گزینه مناسبی نباشند.

عوارض تزریق ژل

تزریق ژل نیز مانند بسیاری از روش های زیبایی ممکن است با عوارضی همراه باشد. تزریق ژل بسیار حساس است و به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد. بنابراین اگر توسط فرد متخصص انجام شود، عارضه و خطر خاصی را به همراه نخواهد داشت. تورم و کبودی از جمله عوارضی است که همه افراد پس از تزریق ژل آن را تجربه می کنند. از عوارض احتمالی تزریق ژل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تورم و کبودی تا چند روز پس از تزریق
 • قرمزی و التهاب
 • خونریزی از محل تزریق
 • گلوله شدن ژل زیر پوست
 • امکان بروز عفونت
 • حساسیت و واکنش آلرژیک
 • عدم دستیابی به نتایج دلخواه

توجه کنید که با دقت در انتخاب کلینیک و متخصص معتبر و استفاده از برند های ژل تایید شده میتوانید عوارض تزریق ژل لب را به حداقل برسانید و از بروز عوارضی همچون حساسیت و عفونت جلوگیری کنید.

هزینه تزریق ژل

هزینه تزریق ژل با توجه به مهارت و تجربه متخصص و کلینیک انتخاب شده، نوع و میزان ژل استفاده شده و ناحیه مورد تزریق متغیر است. برای اطلاع از هزینه دقیق تزریق ژل پس از انتخاب محل مورد نظر میتوانید با پزشک خود مشورت کنید.

پرسش های متداول

 1. ماندگاری تزریق ژل چقدر است؟

ماندگاری تزریق ژل به دائمی یا غیر دائمی بودن ژل تزریق شده بستگی دارد. معمولا ماندگاری ژل های استفاده شده از ۳ تا ۱۲ ماه قابل تغییر است.

۲. آیا تزریق ژل درد دارد؟

تزریق ژل ممکن است درد جزئی به همراه داشته باشد اما به دلیل استفاده از بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر معمولا درد چندانی احساس نمی شود.

۳. چه خطرات و عوارضی ممکن است بعد از تزریق ژل بوجود بیاید؟

تزریق ژل اگر بصورت اصولی و توسط فرد متخصص انجام شود، عارضه و خطر قابل توجهی ندارد. برای جلوگیری از عوارض احتمالی تزریق ژل، از مراجعه به آرایشگاه ها و مراکز غیرمعتبر پرهیز کنید.

دکتر سپیده فاضلی

متخصص گوش، حلق و بینی
- دارای بورد تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *