لوگو دکتر سپیده فاضلی
جراحی اتوپلاستی
۷ دقیقه
جراحی اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی

آنچه می خوانید...

جراحی اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش یک جراحی زیبایی است که با هدف اصلاح ظاهر گوش انجام میشود. طی این جراحی، گوش هایی که حالت غیر طبیعی دارند و یا فاصله آنها با سر فرد زیاد است به حالت عادی بازگردانده میشوند. این جراحی که بیشتر در کودکان رایج است، علاوه بر ظاهر، تاثیر بسزایی در اعتماد به نفس فرد خواهد داشت.

گوش های بیش از حد بزرگ و غیر طبیعی میتواند در ظاهر و روحیه افراد تاثیر بگذارد. برخی افراد از بدو تولد، گوش هایی بزرگ دارند که با فاصله زیادی از سر آنها قرار گرفته است.

برخی افراد نیز با گوش هایی غیر طبیعی متولد میشوند و این امر موجب میشود تا اعتماد به نفس فرد، به ویژه کودکان، پایین بیاید.

جراحی اتوپلاستی چیست؟

جراحی اتوپلاستی چیست؟

جراحی اتوپلاستی یک جراحی زیبایی است که به منظور متقارن سازی و اصلاح ساختار ظاهری گوش انجام میشود. این جراحی بیشتر در کودکان رایج است؛ اما بسیاری از افراد بزرگسال نیز داوطلب انجام این جراحی هستند.

اتوپلاستی تکنیک های مختلفی را شامل میشود و برای بسیاری از مشکلات ظاهری گوش مانند عدم تقارن گوش ها، شکل غیر طبیعی، فاصله بیش از حد با سر و بزرگی گوش کاربرد دارد.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش علاوه بر مشکلات مادرزادی، برای اصلاح شکستگی گوش در اثر ضربه، ورزش و تصادف نیز استفاده میشود. طی این جراحی با ایجاد برش هایی در ناحیه پشت یا جلوی گوش، تغییرات لازم ایجاد شده و گوش شکلی طبیعی پیدا میکند.

کاربرد جراحی گوش یا اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی برای بسیاری از نواقص ظاهری گوش کاربرد دارد. افراد بسیاری بخاطر داشتن گوش های غیر طبیعی یا بزرگ، اعتماد به نفس خود را از دست میدهند و نسبت به ظاهر خود حس خوبی ندارد. این مشکل بویژه در کودکان بسیار رایج است.

اتوپلاستی روشی ایمن برای بهبود و اصلاح ظاهر گوش است. این روش برای افرادی که گوش های نامتقارن دارند مناسب است و میتواند تناسب گوش ها را بهبود دهد.

جراحی زیبایی گوش برای افرادی که گوش های آنها بطور مادرزاد شکل طبیعی ندارد نیز مناسب است. از جمله مشکلات مادرزادی گوش میتوان به گوش آویزان، مخفی، تا خورده، گربه ای، ماکروتیا و کاسمن اشاره کرد.

در برخی افراد اندازه گوش ها از حالت عادی بزرگتر است و گوش ها به فاصله زیادی از سر قرار گرفته اند. اتوپلاستی با کاهش فاصله بین گوش و سر، میتواند ظاهر گوش را بهبود ببخشد.

گاهی نیز اتوپلاستی برای موارد غیر مادرزاد بکار گرفته میشود. مانند زمانی که گوش فرد به دلیل ضربه، ورزش و تصادف آسیب دیده و از شکل طبیعی خود خارج می شود.

یکی دیگر از کاربرد های جراحی زیبایی گوش، اصلاح ظاهر لاله گوش است. در برخی موارد ممکن است لاله گوش کشیده و یا پاره شود. به کمک اتوپلاستی میتوان لاله گوش را به حالت طبیعی خود بازگرداند.

سن مناسب برای جراحی گوش

اتوپلاستی هم در کودکان و هم در افراد بزرگسال قابل انجام است و در صورت صلاحدید پزشک میتواند در هر سنی انجام شود. اما در کوکان غضروف گوش ها تا سن ۵ سالگی بطور کامل شکل می گیرد؛ بنابراین اتوپلاستی برای کودکان از سن ۵ سال به بالا قابل انجام است.

کاندیدا مناسب برای جراحی گوش

شرایط لازم برای اتوپلاستی کودکان:

 • کودکان بالای ۵ سال؛ زیرا غضروف گوش آنها بطور کامل شکل گرفته و پایدار شده است.
 • کودک باید از سلامت عمومی مناسب برخوردار باشد.
 • کودک باید از لحاظ روحی برای جراحی آماده شده باشد و از دلیل جراحی آگاه باشد
 • اتوپلاستی برای کودکانی که دارای بیماری های خود ایمنی، سرطان، عفونت مزمن گوش و مشکلات شنوایی هستند مناسب نیست.

شرایط لازم برای اتوپلاستی بزرگسالان:

 • افرادی که از سلامت جسمانی مناسبی برخوردار هستند
 • افرادی که به برخی بیماری های زمینه ای مبتلا نیستند
 • افردی که انتظار منطقی نسبت به نتیجه جراحی دارند
 • افراد غیر سیگاری

مراحل اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی با توجه به کاربرد و هدف مورد توجه، ممکن است با تکنیک های مختلفی انجام شود. در اتوپلاستی بزرگسالان، ممکن است از بی حسی موضعی استفاده شود اما برای کودکان معمولا به بیهوشی نیاز است.

طی جراحی گوش، ابتدا محل برش ها مشخص شده و با ابزار مخصوص شکاف های کوچکی ایجاد میشود. برش ها ممکن است در قسمت پشتی و یا قسمت جلویی گوش ایجاد شوند.

در مرحله بعد، غضروف گوش شکل میگیرد و اصلاحات و تغییرات لازم در فرم گوش انجام می شود. در صورت نیاز، پوست اضافه گوش نیز برداشته شده یا شکل می گیرد. سپس محل برش ها با بخیه های قابل جذب بسته میشود. نتایج جراحی گوش بلافاصله بعد از برداشتن پانسمان قابل مشاهده است و به مرور زمان شکل بهتر و طبیعی تری پیدا می کند.

عوارض عمل زیبایی گوش

جراحی گوش نیز همانند سایر روش های جراحی ممکن است عوارض و خطراتی را به همراه داشته باشد. انتخاب پزشک و جراح ماهر و انجام درست مراقبت های بعد از جراحی موجب میشود تا عوارض جراحی به حداقل برسد.

برخی عوارض جراحی اتوپلاستی شامل خونریزی، باز شدن بخیه و ایجاد زخم غیر طبیعی است. در این موارد ممکن است به جراحی ترمیمی و ثانویه نیاز باشد.

برخی از عوارض جراحی اتوپلاستی:

 • سرگیجه، سر درد و تهوع
 • ایجاد لخته خون در پوست
 • عفونت
 • خونریزی
 • تورم و زخم
 • باقی ماندن جای زخم برجسته
عوارض عمل زیبایی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 مراقبت های بعد از اتوپلاستی تاثیر بسزایی در روند بهبودی فرد و نتیجه حاصل از جراحی دارد. بخصوص در مورد کودکان، رعایت نکات مراقبتی و بهداشتی توسط والدین بسیار مهم است. مراقبت های بعد از جراحی گوش شامل موارد زیر میشود:

 • تمیز نگه داشتن محل زخم و تعویض بموقع پانسمان
 • مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک برای کنترل درد
 • پرهیز از دست زدن، تکان دادن و خاراندن گوش ها
 • خوابیدن بصورت طاق باز تا زمان کشیده شدن بخیه ها
 • پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب تا زمان بهبودی
 • پرهیز از ورزش و انجام فعالیت های سنگین تا یک ماه
هزینه جراحی اتوپلاستی

هزینه جراحی اتوپلاستی

لازم است بگوییم که هزینه اتوپلاستی با توجه به پیچیدگی جراحی، مهارت و تخصص جراح و کلینیک و محل جراحی متفاوت است. هزینه های آزمایش و داروهای قبل و بعد از جراحی نیز بخشی از هزینه های جراحی اتوپلاستی هستند. برای اطلاع دقیق از هزینه جراحی گوش بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

پرسش های متداول

دکتر سپیده فاضلی

متخصص گوش، حلق و بینی
- دارای بورد تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *