لوگو دکتر سپیده فاضلی
جراحی بینی مردانه
۸ دقیقه
جراحی بینی مردانه

جراحی بینی مردانه

آنچه می خوانید...

جراحی بینی مردانه به شما این امکان را می دهد که شکل بینی را برای تقارن با دیگر اجزای صورت خود تغییر دهید. رینوپلاستی مردانه همچنین می تواند عیوب ساختاری بینی شما را اصلاح کند و عملکرد آن را نیز بهبود بخشد.

آیا شما نیز از آن دست افرادی هستید که به جراحی بینی مردانه فکر می کنید؟ گزینه ای که قبلا وجود نداشت اما به شدت در حال افزایش است.

رینوپلاستی مردانه یک روش محبوب است که شکل بینی را تغییر می دهد و هارمونی صورت را بازیابی می کند و در عین حال زیبایی مردانه بیمار را حفظ می کند.

روش های جراحی بینی مردانه
رینو پلاستی مردانه

روش های جراحی بینی مردانه

صرف نظر از جنسیت شما، روش اصلی جراحی که در جراحی بینی زنانه و مردانه انجام می شود یکسان است. وقتی صحبت از جراحی زیبایی بینی به میان می آید دو رویکرد وجود دارد: تکنیک بسته و تکنیک باز.

 با تکنیک بسته، برش ها در داخل بینی ایجاد می شود. مزیت این روش اینست که است که جای زخم قابل مشاهده نیست. این روش برای مردانی مناسب است که به تغییرات جزئی در ظاهر بینی خود نیاز دارند.

 تفاوت اصلی این روش با روش باز این است که برش های داخلی با یک برش کوچک بین سوراخ های بینی همراه می شوند. این برش به سرعت بهبود می یابد و در یک نقطه نسبتاً نامحسوس قرار دارد که باعث می شود جای زخم عملاً غیر قابل توجه باشد.

 مزیت روش باز اینست که میزان دسترسی را افزایش می دهد و امکان تغییر شکل گسترده تری به بینی شما می دهد. هرچه تغییرات بیشتری مورد نیاز باشد، تکنیک باز بیشتر توصیه می شود.

بنابر این روشهای جراحی بینی مردانه شامل روش باز و بسته می شود. علاوه بر روش های فوق روش جراحی تیپلاستی برای تغییر شکل نوک بینی استفاده می شود. نوک بینی مردان بیرون زدگی بیشتری دارد و در حالت ایده آل ارتفاع کمتری دارد. تیپلاستی یک زاویه ۹۰ تا ۹۵ درجه بین بینی و لب بالایی تشکیل می دهد.

مزایای جراحی بینی مردانه

تغییر شکل بینی می تواند هم یک عمل پزشکی و هم زیبایی باشد. انحراف سپتوم، چه از بدو تولد و چه در اثر آسیب، می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.

برای جراحی بینی مردانه مزایای زیادی از جمله تغییر شکل بینی، اصلاح ویژگی های نامتقارن و کاهش مشکلات تنفسی وجود دارد. علاوه بر این ها  اکثر بیماران بعد از رینوپلاستی اعتماد به نفس و عزت نفس زیادی را از ظاهر جدید خود تجربه می کنند.

تفاوت بین جراحی بینی مردانه و زنانه

تکنیک جراحی بینی مردانه و زنانه متفاوت است زیرا زاویه و شیب بینی مردانه با زنان متفاوت است. جراحان زیبایی با تجربه، زوایایی را انتخاب می کنند که بینی زنان را زنانه می کند.

درست مانند صورت، بینی زنان و مردان از نظر زیبایی شناسی متفاوت است. بینی مردان تا حدودی برجسته است و معمولاً دارای پل بلندتر و عرض بیشتر در ناحیه میانی بینی است.

 پوست بینی برای مردان نیز متفاوت است، زیرا معمولاً پوست بینی ضخیم‌تر از زنان است. بینی زنان معمولاً با یک فرورفتگی ظریف در امتداد پل مشخص می شود و در حالت کلی بینی آنها باید کمی کوتاهتر از بینی مردان باشد.

مردان، به طور کلی برای بینی برجسته تر و قوی تر با ویژگی های بسیار متمایز تلاش می کنند. نوک بینی باید کمتر بچرخد تا زاویه بین لب بالایی و بینی بین ۹۰ تا ۹۵ درجه باشد. در حالی که خانم ها تمایل دارند بینی کوچکی با نوک چرخشی به سمت بالا داشته باشند.

اقدامات قبل از جراحی بینی مردانه

قبل از جراحی تغییر شکل بینی بسیار مهم است که تغییراتی که می خواهید ایجاد کنید را برای جراح متخصص خود توضیح دهید. جراح زیبایی به شما خواهد گفت که چه چیزی ممکن است اتفاق بیفتد و شما باید انتظارات واقع بینانه داشته باشید.

قبل از جراحی بینی پزشک به شما توصیه می کند که چه زمانی فعالیت هایی مانند سیگار کشیدن، یا مصرف آسپرین یا هر داروی دیگری را متوقف کنید.

جراحی بینی مردانه چگونه انجام می شود؟

جراح زیبایی، شما را در اتاق شما ملاقات می کند و احتمالاً قبل از جراحی، علائمی را روی بینی شما می کشد.  جراح زیبایی همچنین رضایت نهایی شما را می گیرد و به هر سوال لحظه آخری شما پاسخ می دهد.

قسمت پایینی بینی از غضروف تشکیل شده است و اگر نوک بینی شما نیاز به کوچک شدن داشته باشد، قسمتی از این غضروف بدون جای زخم قابل مشاهده برداشته می شود.

جراحان متخصص می توانند هرگونه اصلاحاتی را دراندازه و شکل بینی، انحراف تیغه بینی، حذف یا کاهش برآمدگی، اندازه و شکل سوراخ ها و نوک بینی را انجام دهند.

    هنگامی که به هوش می آیید، یک آتل روی پل بینی خود خواهید داشت، احتمالاً بسته هایی در داخل سوراخ های بینی و کیسه های یخ روی چشمان شما برای کاهش کبودی و تورم گذاشته می شود.

مراقبت بعد از جراحی بینی مردانه

 • بعد از جراحی، مقداری بی حسی، کبودی و تورم وجود خواهد داشت اما به تدریج برطرف می شود.
 • در چند روز اول باید در حالت نیمه ایستاده استراحت کنید و از خم شدن خودداری کنید.
 • ممکن است مقداری خونریزی خفیف از سوراخ های بینی شما وجود داشته باشد و می توان با دستمال آن را از بین برد.
 • سعی کنید دمیدن بینی خود را تا ۲ هفته پس از جراحی به حداقل برسانید، زیرا این کار می تواند باعث خونریزی و کبودی بیشتر شود. کمپرس یخ به از بین بردن کبودی چشم کمک می کند.
 • آتل پس از ۷ تا ۱۰ روز در کلینیک برداشته می شود و ممکن است پس از آن به سر کار خود بازگردید. بیشتر کبودی ها باید تا آن زمان برطرف شده باشند.
 • در حالی که بهبودی فوری را مشاهده خواهید کرد، نتیجه طی ۶ تا ۱۲ ماه آینده به بهبود ادامه خواهد داد.
 • توصیه می شود به مدت ۱۰ روز از بازگشت به محل کار خودداری کنید و از ورزش های تماسی و ضربه ای به مدت ۳ تا ۶ ماه خودداری کنید.
 • یک هفته بعد از جراحی از مصرف داروهای حاوی آسپرین خودداری کنید.
 • شما نباید حمام یا دوش بگیرید تا زمانی که پزشکتان دستور دهد. محل زخم را تمیز و خشک نگه دارید زیرا ممکن است منجر به عفونت احتمالی زخم شود.
 • در ۷ روز اول به تنفس دهان نیاز دارید، بنابراین مراقبت از دهان بسیار مهم است. برای جلوگیری از گلودرد مایعات فراوان بنوشید.
 • کبودی و تورم بخشی طبیعی از روند بهبودی است، با این حال این ناحیه می‌تواند بسیار حساس باشد، استفاده منظم از کیسه‌های یخ به کاهش و کبودی و التهاب کمک می‌کند.

چه چیزی در طول بهبودی از جراحی بینی مردانه انتظار می رود؟

به دلیل داشتن پوست و غضروف ضخیم‌تر (قسمت نرم بینی) عمل جراحی بینی مردانه می‌تواند زمان بیشتری برای بهبودی کامل نیاز داشته باشد. ما اغلب توصیه می‌کنیم که مردانی که عمل بینی انجام داده‌اند، دو هفته مرخصی بگیرند تا بهبودی مناسب داشته باشند.

در چند روز اول پس از عمل زیبایی بینی مردانه، ممکن است کبودی در اطراف چشم ها و گونه ها ایجاد شود. این به دلیل اختلال در رگ های خونی در طول عمل است که باعث می شود خون به بافت اطراف نشت کند.

تورم نیز بخشی از روند بهبودی جراحی بینی مردانه است. این پاسخ طبیعی بدن شما به آسیب است. تجمع مایع در محل های برش عمل بینی باعث بهبودی می شود.

نتایج جراحی بینی مردانه

بعد از یک هفته یا بیشتر، جراح پلاستیک شما بخیه‌ها را برمی‌دارد، سپس متوجه تغییرات در شکل بینی خود خواهید شد. با این حال، یک ماه طول می کشد تا تورم شما به میزان قابل توجهی کاهش یابد و سه ماه طول می کشد تا ۹۰٪ از بین برود.

به دلیل بافت ها و ساختار منحصر به فرد بینی، دیدن نتیجه نهایی ممکن است تا یک سال طول بکشد .

از طرفی این جراحی زیبایی یک جراحی منحصر به فرد است چرا که بافت ها و ساختار بینی افراد از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

هرگز اجازه ندهید دوره نقاهت طولانی شما را از انجام جراحی بینی مردانه منصرف کند. اکثر مردان از ظاهر جدید بینی مردانه خود یک ماه پس از عمل جراحی راضی هستند. حتی یک هفته پس از جراحی بینی خود متوجه بهبود تنفس و تغییرات ظریف در شکل بینی خود خواهید شد.

 در هفته دوم، بینی مردانه جدید شما به طرز قابل توجهی قابل تشخیص خواهد بود. و با نزدیک شدن به پایان یک ماهگی جراحی بینی مردانه، مشخص ترین علائم جراحی بینی شما از بین خواهد رفت.

این به شما اجازه می دهد تا از ظاهر جدید صورت خود با ظاهر طبیعی لذت ببرید. جراحی زیبایی بینی یکی از پیچیده ترین جراحی های زیبایی است، به همین دلیل است که ما همیشه توصیه می کنیم به یک جراح زیبایی متخصص مراجعه کنید.

دکتر سپیده فاضلی

متخصص گوش، حلق و بینی
- دارای بورد تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *