لوگو دکتر سپیده فاضلی
جراحی زیبایی بینی + نمونه کار واقعی
۱۹ دقیقه
جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی + نمونه کار واقعی

آنچه می خوانید...

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی است. بینی یکی از اجزای مهم صورت است و تغییر در فرم و اندازه آن میتواند تاثیر زیادی را در چهره فرد ایجاد کند. جراحی بینی یک روش زیبایی است که به دلیل ایجاد نتایج مطلوب، بسیاری از افراد آن را برای اصلاح فرم بینی خود انتخاب میکنند.

اگر جراحی بینی درست و اصولی انجام شود میتواند نتایج خوبی را برای فرد به همراه داشته باشد. در این مقاله سعی کردیم که به تمام پرسش های شما پاسخ دهیم. جهت کسب اطلاعات لازم در زمینه جراحی بینی تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نمونه جراحی بینی دکتر سپیده فاضلی


رینوپلاستی
رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی چیست؟

رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین انواع جراحی پلاستیک است. این عمل که منجر به تغییر شکل تغییر فرم و تغییر اندازه بینی می‌شود، معمولاً با هدف بهبود ظاهر بینی و در نهایت بهبود کلی چهره یک فرد انجام می‌شود. در روند انجام این جراحی ابتدا بیمار آمادگی لازم برای جراحی را پیدا می‌کند و پس از آن در اتاق عمل بیهوش می‌شود. سپس تیغه‌های بینی برش می‌خورند و عمل انجام می‌شود.

این جراحی زیر نظر افراد ماهر و جراحانی آموزش دیده انجام خواهد شد. در غیر این صورت نتایج خوبی به بار نخواهد آورد. برای این که از نتایج عمل اطمینان حاصل کنید، می‌توانید از دکتر فاضلی راهنمایی‌های لازم و خدمات عمل زیبایی بینی را دریافت کنید.

چه افرادی که رینوپلاستی انجام می‌دهند؟

عمل جراحی بینی برای زیبایی فرم بینی از نظر جنسیت محدودیتی ندارد. به همین دلیل هم خانم‌ها و هم آقایانی که به سن بلوغ رسیده‌اند می‌توانند این عمل را امتحان کنند. اگر شما هم سوال می‌کنید که بهترین کاندید برای انجام عمل رینوپلاستی چه کاندیدایی هستند توجه شما را به موارد زیر جلب می‌کنیم:

 • در صورتی که مشکل تنفسی دارید اما بینی شما فرم خوبی دارد، بدون دستکاری فرم بینی می‌توانید مشکل را از بین ببرید.
 • چنانچه بینی شما به صورت ژنتیکی و مادرزادی با مشکلات ظاهر یا عملکرد مواجه است، باید این جراحی انجام شود.
 • اگر بینی شما در یک حادثه دچار شکستگی شده است یا ضربه دیده است، برای اعمال تغییرات ظاهری روی بینی باید این جراحی را انجام دهید.
 • اگر بینی شما با اجزای چهره شما متناسب نیست، با انجام این عمل می‌توانید بینی خود را کوچک کنید.
 • اگر بعد از انجام جراحی بینی متوجه شده‌اید که فرم بینی هنوز همان فرم دلخواه شما نیست، باید با جراحی‌های ثانوی بینی به همان چیزی که می‌خواهید دست یابید.
 • اگر دچار عدم تقارن و عدم قرینگی در بینی شده‌اید، این عمل جراحی برای شما بسیار مناسب خواهد بود.
 • چنانچه نوک بینی شما دچار افتادگی شده است و فاصله بین لب و بینی شما کم است می‌توانید با انجام جراحی زیبایی بینی این مشکل را از بین ببرید و چهره خود را زیبا کنید.
 • چنانچه احساس می‌کنید که بینی شما بیش از حد پهن است یا سوراخ‌های آن بزرگ هستند، هیچ راهی جز انجام جراحی زیبایی بینی ندارید تا این مشکل را از بین ببرید.

قبل از رینوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

همه ما می‌دانیم که یک بیمار برای انجام یک جراحی چه درمانی باشد زیبایی، باید آمادگی‌های لازم را کسب کند. پس اهمیت دارد که شما به نکات پیش از جراحی بینی توجه داشته باشید. به منظور انتخاب پزشکی ماهر و باتجربه، لازم است به خوبی جستجو کنید و نمونه کارهای یک پزشک را از نزدیک ببینید. پس از این که پزشک خود را انتخاب کردید، باید در جلسات مشاوره حضور داشته باشید تا درک دقیقی از روند عمل، مراحل آن و نتایج آن به دست بیاورید. در این جلسات پزشکان سعی می‌کنند که شرایط بینی و بدن شما را نیز معاینه کنند و بهترین نوع عمل را نیز انتخاب نمایند.

ممکن است پزشک از شما سوالاتی در رابطه با داروهای مصرفی، تاریخچه بیماری و سابقه درمان بپرسد. در این موارد باید اطلاعات دقیقی را در اختیار پزشک قرار دهید. پس از معاینات لازم، پزشک یک سری نکات را برای مراقبت قبل از رینوپلاستی به شما ارائه خواهد کرد.

برای مثال پزشکان اکثرا توصیه می‌کنند که بیماران یک هفته قبل از عمل داروهای رقیق کننده خون را مصرف نکنند، دخانیات و الکل را کنار بگذارند و از نظر روحی برای عمل آماده شوند. شب قبل از عمل نیز بیمار باید ناشتا باشد. همچنین در این جلسات در مورد حساسیت و واکنش شما نسبت به داروهای بیهوشی اطلاعاتی کسب خواهند شد. پس از آن، به فاز عمل جراحی زیبایی بینی وارد خواهید شد.

در طول عمل بینی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از جراحی بینی معمولا فرد بیمار در همان روز یا یک روز بعد از عمل به خانه باز خواهد گشت. یک نفر حتما باید شما را به خانه برساند و یک شب پیش شما بماند. به طور کلی در طول عمل جراحی:

 • اگر جراح تشخیص دهد که رینوپلاستی بسته انجام دهد، برشی در داخل سوراخ های بینی شما ایجاد می کند. اما اگر تشخیص پزشک به رینوپلاستی باز باشد، برشی در قسمت پایینی پل و داخل سوراخ های بینی را برش میدهد.
 • پوست بین استخوان و غضروف بینی شما را بالا می برد.
 •   در پایان کار از بخیه های محکم برای محکم کردن پوست در جای خود استفاده می شود.
 • جراحی بین یک تا سه ساعت طول خواهد کشید.
عمل بینی

بعد از عمل بینی، تورم در چه مراحلی است؟

بلافاصله پس از جراحی بینی، تورم را تجربه خواهید کرد. فردی که بینس خیلی بزرگی داشته باشد، تورم بیشتری را هم تجربه می کند، زیرا مایع درون و زیر پوست شما جمع می شود.

مراحل تورم بعد از جراحی بینی عبارت اند از:

 •  هفته اول بعد از جراحی: در هفته اول بیشتری تورم را تجربه خواهید کرد، که با گذشت زمان زیادی بهبود خواهد یافت.
 • سه ماه پس از جراحی: تورم به آرامی بین یک تا سه ماه کاهش پیدا می کند. پس از سه ماه، بیشترین تورم از بین می رود.
 • یک سال پس از جراحی: حداقل تورم در بینی شما تا یک سال پس از جراحی همچنان وجود دارد. تا زمانی که تورم به طور کامل برطرف نشود، نتایج کامل عمل را مشاهده نخواهید کرد.

تورم بعد از رینوپلاستی چه مراحلی دارد؟

یکی از مهم‌ترین عوارضی که بعد از جراحی بینی ایجاد می‌شود، تورم است. اکثر بیماران بلافاصله پس از جراحی بینی خود با تورم مواجه می‌شوند. یکی از آثار تورم این است که بینی شما را بزرگتر از حد معمول نشان می‌دهد. البته تورم بعد از انجام این جراحی یک عارضه کوتاه مدت و طبیعی است و پس از مدتی از بین می‌رود. با این حال تورم عمل بینی می‌تواند مراحل زیر را طی کند:

 • تورم در هفته‌های اول تا ششم: اولین مرحله تورم بینی، در طول هفته‌های اول تا ششم است. در این دوران بینی شما از حد طبیعی خود بزرگتر به نظر می‌رسد. ممکن است در طول این دوران اطراف بینی شما یعنی زیر چشم و پوست اطراف بینی با کبودی نیز مواجه بشوند.
 • سه ماه بعد از عمل بینی: بعد از سپری شدن دوران نقاهت این جراحی، تورم نیز مدام از بین خواهد رفت. به گونه‌ای که در ماه سوم ظاهر بینی تا ۹۰ درصد حالت طبیعی خواهد گرفت.
 • یک سال پس از عمل: تا یک سال بعد از عمل نیز احتمال ایجاد تورم در بینی وجود دارد. اگر تورم به طور کامل و پس از یک سال درمان نشد، باید به پزشک مراجعه کنید. اما در اکثر موارد این عارضه پس از یک سال از بین می‌رود

زمان بهبودی جراحی چقدر است؟

بهبودی کامل تا یک سال زمان می برد. همچنین حدود چهار تا شش هفته پس از جراحی ورم خواهید داشت که با گذشت سه ماه به آرامی کاهش می یابد. در طول سه ماه تا یک سال بینی شما همچنان در حال بهبودی است و ممکن است تورم همچنان وجود داشته باشد. بعد از گذشت دوره کامل بهبودی شما میتوانید نتیجه نهایی را ببینید.

چگونه بعد از جراحی سرعت بهبودی را افزایش دهیم؟

برای کمک به بهبودی مناسب بینی در چند هفته اول پس از جراحی بینی، باید:

 • کمپرس خنک را روی گونه ها یا زیر چشم ها قرار دهید.
 •  از هر گونه ضربه به صورت خود اجتناب کنید.
 • سر خود را در زمان خوابیدن بالا نگه دارید.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به حداقل برسانید.
 • وسیله سنگین بلند نکنید.
 • طبق دستور پزشک، در صورت احساس درد، می توانید از مسکن استفاده کنید.

بعد از جراحی بینی چه زمانی می توانیم به فعالیت های روزانه خود بازگردیم؟

پس از جراحی زیبایی بینی، پزشک شما توصیه های پزشک خود را در مورد این که چه زمانی به سرکار بروید جدی بگیرید یا به فعالیت های منظم خود ادامه دهید. شما حداقل بعد از گذشت دو هفته می توانید به زندگی روزانه خود بازگردید.

عمل بینی

مراحل جراحی زیبایی بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی شامل مراحل زیر است:

بیهوشی

دارو ها برای راحتی شما در طول  عمل جراحی تجویز می شوند. قبل از جراحی پزشک بیهوشی عمومی را برای شما انتخاب می کند.

برش

رینوپلاستی با استفاده از روش بسته انجام می شود، جایی که برش ها در داخل بینی پنهان می شوند، یا با روش باز، که در آن برشی در کلوملا نور باریمی از بافت که سوراخ های بینی را جدا می کند، ایجاد می شود.

از طریق این برش ها، پوستی که استخوان و غضروف های بینی را می پوشاند به آرامی بالا می رود و امکان دسترسی برای تغییر ساختار بینی را فراهم می کند.

تغییر شکل ساختار بینی

بینی بیش از حد ممکن است بزرگ باشد با برداشتن استخوان یا غضروف کوچک شود. گاهی اوقات جراحی بینی ممکن است نیاز به اضافه کردن پیوند غضروف داشته باشد.

معمولا از غضروف سپتوم، برای این کار استفاده می شود. گاهی اوقات می توان از غضروف گوش استفاده کرد.

اصلاح سپتوم انحرافی

اگر انحراف سپتوم داشته باشید، می توان آن را صاف کرد و برآمدگی های داخل بینی را کاهش داد تا تنفس بهتر شود.

بستن برش

هنگامی که ساختار زیرین بینی به شکل دلخواه تراشیده شد، پوست و بافت بینی مجددا تراشیده شده و برش ها بسته می شود. امکان دارد برش های اضافی در چین های طبیعی سوراخ های بینی برای تغییر اندازه آن ها گذاشته شود.

نتایج را ببینید

بعد از گذشت چند ماه می توانید نتیجه عمل را ببینید.

اهمیت جرای زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های محبوب بخصوص در میان جوانان است. باید بگوییم جراحی بینی تلفیقی از علم و هنر می باشد که جراح در کنار رعایت اصول و فاکتورهای پزشکی و روانی همانند یک مجسمه سازبه تناسب آن در چهره نیز می پردازد تا با دیگر اعضای صورت متقارن شود.

عمل بینی یکی از عمل هایی است که در کنار زیبایی به درمان برخی از مشکلات موجود در بینی همچون پولیپ بینی، مشکلات تنفسی و… می پردازد. جراح بهترین روش عمل را با توجه به فرم بینی شخص پیشنهاد می دهد.

در جراحی بینی از دو روش برای  بی حس نمودن ناحیه مذکور استفاده می شود. این روشها شامل بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی و آرام بخش های داخل وریدی می باشد. انتخاب هرکدام از این دو روش به سیستم ایمنی فرد بستگی دارد.

اهداف جراحی زیبایی بینی

گاهی وقتی در آینه نگاه می کنیم و یا عکس چهره ی خود را مشاهده می کنیم از فرم آن رضایت کامل نداریم. پس به سراغ لوازم آرایش و فرم دهی به موهای سر میرویم، اما همچنان این عیب را در چهره خود احساس می کنیم و خواهان دانستن این ایراد هستیم.

با مشاهده هر چه بیشتر عکس های هنرپیشه ها و مدلینگ ها و مقایسه آن ها با چهره خود متوجه می شویم که مشکل بیشتر این دفرمگی، از شکل بینی می باشد که با دیگر اعضای صورت همخوانی ندارد و یا متناسب نیست. از این رو به سراغ جراحی زیبایی بینی می رویم.

جراحی بینی با اهداف مختلفی انجام میشود و کاربرد های متفاوتی دارد. این جراحی برای افرادی که از فرم و شکل بینی خود ناراضی هستند یک انتخاب مناسب و نسبتا ایمن محسوب میشود. طی این جراحی، فرم و اندازه بینی اصلاح و معیاب ظاهری بینی برطرف میشود.

مزایای جراحی بینی

جراحی بینی با هدف زیبایی و رفع عیوب ظاهری بینی انجام میشوند و با توجه به نوع بینی افراد، مزایای متفاوتی دارد.

مهم ترین اهداف و مزایای جراحی زیبایی بینی:

 • اصلاح اندازه و کوچک کردن سایز بینی
 • متناسب کردن اندازه پره های بینی
 • متناسب کردن بینی با سایز اعضای صورت
 • برای اینکه نوک بینی را فرم دهید و کوچک کنید.
 • ایجاد قوس در پل بینی
 • اصلاح کجی و انحراف بینی
 • اصلاح فرم بینی
 • رفع قوز بینی
 • رفع افتادگی بینی

کاندیدا مناسب برای جراحی بینی

بسیاری از افراد قبل از اقدام به جراحی بینی، در مورد اینکه آیا جراحی برای آنها مناسب است نگران هستند. نتایج حاصل از جراحی بینی در واقع به عوامل مختلفی از جمله فرم بینی فرد متقاضی بستگی دارد. معمولا بهترین کاندیدا برای جراحی بینی، افرادی هستند که فرم بینی آنها استخوانی است. در این افراد به دلیل ساختار غضروف و استخوان محکم، بینی پشتوانه ای قوی دارد و جراحی این نوع از بینی با موفقیت بیشتری انجام میشود.

در بینی های گوشتی نیز نتایج جراحی معمولا رضایت بخش است اما به دلیل وجود مقدار زیادی بافت چربی در این نوع بینی، نتایج جراحی ممکن است برگشت پذیر باشد یا با خواسته فرد تفاوت داشته باشد.

 1. افرادی که از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار هستند
 2. افرادی که در اثر تصادف بینی آن ها آسیب دیده است.
 3. افرادی که بینی آنها دارای قوز و افتادگی است
 4. افرادی که بینی بزرگی دارند یا اندازه بینی آنها متناسب صورتشان نیست
 5. افرادی که به دلیل ساختار داخلی بینی در تنفس مشکل دارند
 6. افرادی که به بیماری های خاص مانند ایدز مبتلا نیستند
عمل بینی

جراحی بینی برای چه افرادی خطرناک است؟

جراحی بینی در صورت برخورداری افراد از سلامت عمومی و شرایط لازم برای جراحی، بی خطر است اما در برخی افراد ممکن است خطرات و عوارضی را به همراه داشه باشد:

 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند هپاتیت و ایدز
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقادی خون
 • خانم های باردار با افرادی که کمتر از ۶ ماه از زایمان آنها گذشته
 • افرادی که بطور منظم از دخانیات استفاده میکنند
 • افراد مبتلا به بیماری دیابت کنترل نشده

روش‌های مختلف رینوپلاستی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که عمل جراحی زیبایی بینی دارد، این است که به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. پزشک معالج شما با توجه به وضعیت جسم و نوع بینی که دارید، یکی از روش‌ها را انتخاب خواهد کرد. در حال حاضر، پزشکان تنها از دو روش باز و بسته برای انجام عمل رینوپلاستی کمک می‌گیرند:

 جراحی بسته بینی:

در این روش ممکن است پزشک شما در قسمت زیرین بینی یک برش ایجاد کند یا نه، تمام فرآیند عمل را با کمک از حفره‌های بینی و بدون ایجاد برش آنچنانی انجام دهد. این نوع از عمل روشی کم تهاجم برای عمل بینی به شمار می‌آید. به همین دلیل می‌تواند تورم، کبودی، درد و ناراحتی و سایر مشکلات بعد از عمل را به حداقل برساند. این روش برای آن دسته از افرادی که دوست ندارند جای بخیه عمل بینی روی بینی آن‌ها باقی بماند، مناسب است.

جراحی بینی باز:

 روش دیگری که پزشکان با استفاده از آن عمل بینی را انجام می‌دهند، روش جراحی بینی باز است. در این روش پزشک می‌تواند به تمامی قسمت‌های بینی دسترسی داشته باشد. چرا که برش بیشتری در بینی انجام شده است. این روش نه تنها برای زیبا کردن انواع بینی‌های گوشتی، قوزدار یا بینی‌های منحرف کاربرد دارد بلکه برای از بین بردن مشکلات عملکرد بینی و باز کردن راه تنفس نیز کاربرد دارد.

چنانچه بینی شما باید تو رفتگی پیدا کند یا بیرون آمدگی داشته باشد، باید روش جراحی باز را انتخاب کنید. این روش عوارض بیشتری دارد. پس باید مراقبت‌های بهتری نیز صورت بگیرد. در کل دوران نقاهت عمل بینی باز نسبت به عمل بسته بیشتر است.

جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته؟

هر کدام از این تکنیک ها دارای مزایا و معایب منحصر به فرد هستند. بعضی از بیماران به اشتباه تصور می کنند که تفاوت این دو روش مربوط به برش در پره های بینی است.

اما باید بگوییم که تفاوت این دو تکنیک در برشی است که در تیغه وسط بینی بوجود می آید و به برش پره های بینی ربطی ندارد.

معمولا پزشکان روش باز را نسبت به روش بسته ترجیح می دهند چون به ساختمان بینی اشراف بیشتری دارند و می توانند تغییرات لازم را با دقت اعمال کنند.

این باعث می شود که بعدها مشکلاتی مانند نامتقارن بودن بینی به وجود نیاید. در صورت به وجود آمدن این مشکلات ممکن است شما به جراحی ترمیمی بینی نیاز پیدا کنید.

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی میتواند طبق خواسته و شرایط فرد متقاضی با مدل های مختلفی انجام شود.

جراحی بینی طبیعی: در جراحی بینی به مدل طبیعی، شکل طبیعی بینی حفظ شده و عیوب بینی بدون اینکه بینی شکل غیر طبیعی پیدا کند رفع میشود. برای مثال ممکن است قوز بینی فرد برطرف شود ولی تغییر زیادی در نوک بینی فرد صورت نگیرد. طی این روش نوک بینی به سمت بالا نمیرود و تیغه بینی قوس زیادی پیدا نمیکند.

جراحی بینی نیمه فانتزی: در این مدل از جراحی بینی، بینی حالت طبیعی ندارد، اما بیش از حد نیز فانتزی نیست. برای مثال سایز بینی ممکن است به اندازه بینی طبیعی نباشد، اما به اندازه بینی فانتزی نیز کوچک نیست.

جراحی بینی فانتزی: در مدل جراحی بینی فانتزی، سایز بینی معمولا خیلی کوچک است، نوک بینی به سمت بالا متمایل است و قوس پل بینی نیز زیاد است. این مدل جراحی برای افرادی مناسب است که صورت ریزی دارند.

عمل بینی

آزمایش های قبل از جراحی بینی

قبل از عمل بینی شما لازم است یک سری آزمایشات را انجام دهید. بهتر است آزمایش های قبل از جراحی بینی را موکول به روزهای آخر نکنید. زیرا در صورتی که مشکلی در جواب آزمایش های قبل از جراحی بینی باشد، امکان به تعویق انداختن جراحی وجود ندارد.

به عنوان مثال اگر شما مشکل کم خونی داشته باشید، لازم است که میزان هموگلوبین خون شما بالا برود. مثلا اگر نتیجه ی آزمایش نشان دهد که شما کم خونی دارید، برای برطرف کردن کم خونی و بالا بردن میزان هموگلوبین زمان لازم است.

پس بهتر است آزمایشات خود را حداقل سه هفته قبل از جراحی انجام دهید. بنابراین سعی کنید این آزمایشات را حداقل به مدت ۳ هفته قبل از جراحی انجام دهید.

نقاهت پس از جراحی بینی

پس از جراحی بینی احتمالا درد، کبودی و التهاب را تجربه خواهید کرد. وجود این علائم طبیعی است و با انجام مراقبت های لازم و گذشت چند روز بهبود پیدا میکند. وجود مقداری درد پس از عمل نیز از عوارض بعد از عمل بینی است که با مصرف مسکن و داروهای لازم بهبود پیدا میکند. در چند روز اول عمل همچنین ممکن است خونریزی جزئی را تجربه کنید.

تورم ناشی از جراحی بینی معمولا با گذشت یک ماه تا حد زیادی برطرف میشود اما معمولا یکسال زمان نیاز است تا این تورم بطور کامل از بین رفته و فرم واقعی بینی نمایان شود.

نتیجه گیری

رینوپلاستی که معمولا به عنوان عمل بینی شناخته می شود، یک گزینه محبوب برای بیمارانی است که اندازه یا شکل بینی خود راضی نیستند. هدف از رینوپلاستی اصلاح ظاهر بینی با در نظر گرفتن نوع پوست و کل ساختار صورت است.

سوالات متداول

دکتر سپیده فاضلی

متخصص گوش، حلق و بینی
- دارای بورد تخصصی

یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *